Maľba v Miláne

Nadácia VÚB minulý rok organizovala súťaž pre mladých umelcov Maľba 12. krát. Preto v roku 2015, pri príležitosti 10. výročia súťaže, zorganizovala po Slovensku niekoľko expozícií pod názvom „10 rokov Maľby“. A minulý rok sa výstavná kolekcia predstavila aj v Taliansku.

„10 rokov Maľby“ bola retrospektívnou prehliadkou víťazných diel a zároveň putovnou výstavou k okrúhlemu výročiu súťaže Maľba. V roku 2015 si ju prezreli návštevníci vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici a Slovenskom národnom múzeu na Bratislavskom hrade. 

Po výročných expozíciách „10 rokov Maľby“ na Slovensku sa výstavná kolekcia predstavila v Taliansku, kde bolo predstavených 30 obrazov 26 mladých slovenských umelcov, ktorí v ostatnej dekáde získali najvyššie uznanie poroty, každoročne vytvorenej z medzinárodného tímu odborníkov na umenie.

V roku 2016 sa expozícia predstavila talianskej verejnosti v prestížnej Gallerie d´Italia v srdci Milána. Galéria nachádzajúca sa na námestí Piazza Scala je súčasťou múzejného a kultúrneho strediska spoločnosti Intesa Sanpaolo, materskej spoločnosti VÚB banky. Historický palác banky premenený na výstavné sídlo poskytol nádherné priestory pre reprezentáciu mladého slovenského umenia.

Ignacio Jaquotot, zakladateľ súťaže, v priestoroch galérie privítal nielen talianskych milovníkov umenia, ale aj maliarov, ktorí z výstavy svojich diel v prestížnej galérii boli nadšení. „Je to pre mňa veľká česť vystavovať moje dielo v takejto galérii, je to úžasný pocit,“ hovorí jedna z vystavujúcich autoriek Lucia Tallová. 

Podľa výtvarníka Jána Vasilka je milánska Gallerie d´Italia najlepšou galériou, v ktorej kedy vystavoval a teší ho aj nádherné mestské prostredie Milána. Známy slovenský maliar Erik Šille dodáva: „Ďakujem za príležitosť, ktorú mi Nadácia VÚB dala, pozvanie do Milána som prijal s veľkým potešením.“

Pri príležitosti výstavy bol vydaný katalóg poskytujúci všetky dôležité informácie o súťaži Maľba a jej víťazoch za uplynulých 10 rokov. Za obsahovú a dramaturgickú stránku katalógu je zodpovedná Nina Gažovičová, kurátorka výstavy, za grafické riešenie zodpovedá Boris Meluš.

Ďalšie články

Jarmila Sabová Džuppová: Bez maľby mám pocit, že neviem o sebe a o svete nič

Jarmila Sabová Džuppová: Bez maľby mám pocit, že neviem o sebe a o svete nič

Maliarka Jarmila Sabová Džuppová sa už viackrát zúčastnila na súťaži Maľba, ktorú organizuje Nadácia VÚB. V roku 2018 obsadila tretie miesto s dielom nazvaným Kolotoč zarastený medzi orechom a čerešňou. V tvorbe čerpá motívy z fragmentov vlastných denníkov. Zachytáva motívy domova s jeho priestorovými i časovými zmenami, ale aj ekologické tematizovanie života.

Viac
Prihláste sa do 14. ročníka súťaže Maľba

Prihláste sa do 14. ročníka súťaže Maľba

Otvárame nový ročník súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov. Prostredníctvom nej zviditeľňujeme a podporujeme talenty spomedzi nastupujúcej novej generácie profesionálnych maliarov už 14 rokov. Ak ste mladí umelci, ktorí sa venujú výtvarnému médiu maľba, môžete svoje diela prihlasovať prostredníctvom online formulára od 1. apríla do 15. júna 2019.

Viac
Prečítajte si rozhovor s Erikom Šille

Prečítajte si rozhovor s Erikom Šille

Vo svojej tvorbe prepája temnotu s farbami a prostredníctvom fantazijných postáv reflektuje problémy spoločnosti. Maliar Erik Šille začínal tvoriť pred rokmi. Inšpiráciou mu bola elektronická hudba aj sci-fi témy. Dnes patrí k najúspešnejším maliarom strednej generácie, no ako porotca súťaže Maľba priznáva, že rokmi je kritickejší, a to najmä k sebe.

Viac