Peter Medveď
Riaditeľ Nadácie Ekopolis, jednej z najvýznamnejších mimovládnych organizácií venujúcich sa problematike životného prostredia. Skúsený environmentalista a projektový manažér.
Senianske rybníky sú najvýznamnejšou ornitologickou lokalitou na Slovensku. Vyskytuje sa tu najviac vtáčích druhov aj najvyššie počty jedincov. Pre niektoré z nich sú Senianske rybníky jedinou lokalitou na Slovensku, preto si vyslúžili označenie „Vtáčí raj".
Kvôli rozsiahlemu odvodneniu a hydromelioračným úpravám Východoslovenskej nížiny sú však ohrozené druhy hniezdiace v zaplavovaných lúkach, pasienkoch a plytkých mokradiach, ktoré vyschli, boli rozorané a premenené na intenzívne obhodpodarované polia. Voľakedy bežne hniezdiace druhy prišli o svoje biotopy.
Cieľom projektu OSTROVIK je obnoviť niekdajšie biotopy a vytvoriť podmienky pre návrat vzácnych druhov vtákov. Inovatívnosť projektu v súčasnej dobe moderného intenzívneho poľnohospodárstva a podmienkach výrazne narušeného vodného režimu spočíva paradoxne v napodobňovaní voľakedy bežných pravidelných záplav a v návrate k tradičnému obhospodarovaniu lúk a pasienkárstvu.
Zaujímavý je aj prístup k verejnosti - snahou je chrániť prírodu pre ľudí a nie pred ľuďmi. Cez lúku vedie náučný chodník s pozorovacími vežami a ďalšími zaujímavosťami. Počas jarnej migrácie vtákov organizujú podujatie „Vítanie žeriavov".
Predstavme si svet, kde čistá voda nie je samozrejmosťou. Kde každý dúšok vody, ktorý pijeme, môže obsahovať nebezpečné látky. Toto nie je dystopický príbeh z ďalekej budúcnosti, ale realita mnohých obyvateľov Žitného ostrova. Teoreticky si každý z nás uvedomuje hodnotu a dôležitosť čistej vody, avšak kvôli množstvu iných problémov, s ktorými sa musíme boriť, je realita iná. OZ Za našu vodu sa rozhodlo chrániť našu pitnú vodu, v danej téme realizovať ekovýchovné aktivity na školách, advokačnú prácu pre verejnosť, a dokonca robiť monitoring kvality vody.
Vytvorili vzdelávacie programy pre školy zahŕňajúce náučné filmy a interaktívne fyzické 3D modely, ktorými deťom demonštrovali možné spôsoby znečistenia spodných vôd, organizovali komunitné a rodinné akcie, zber odpadu pri vodných plochách, a aktívne komunikovali s vodárenskými spoločnosťami, samosprávami a vládnymi inštitúciami na zlepšenie správy vodných zdrojov. Vzdelávaco-náučný film bol zverejnený aj na webovej stránke www.zanasuvodu.sk a je voľne prístupný.
Hlavnou myšlienkou projektu Repetito je priniesť udržateľnosť do elektronického obchodu. Ten ročne vytvára obrovské množstvo odpadu primárne z obalových materiálov. Znovupoužiteľné obaly firmy Repetito nahrádzajú tie jednorazové, možno ich použiť rádovo desiatkykrát a tak signifikantne znižovať uhlíkovú stopu i množstvo odpadu. Síce sú vyrobené z plastu PP, ale ich cirkularita prispieva k tomu, že sú šetrnejšie k životnému prostrediu a na konci životnosti je možné ich na 100% recyklovať. Inovatívne obaly majú kompaktnú, pevnú formu krabice, ktorá ochráni tovar na ceste k zákazníkovi a na ceste od koncového zákazníka späť do firmy. Vrátené obaly (existujúce v dvoch veľkostiach) čistia, prípadne opravujú a následne vracajú späť do obehu.
Významnou súčasťou projektu je spätná logistika obalov cez odberné miesta (Z-pointy) a vývoj aplikácie, ktorá zjednoduší vracanie obalov od koncového zákazníka späť do Repetita.
Predmetom a podstatou celého projektu je vytvorenie funkčného modelu „Vzorovej farmy na pestovanie zeleniny v biokvalite pri využití systému Agrokruh“. Prínosom pestovania zeleniny v systéme AgroKruh je ekologická stabilizácia krajiny, schopnosť ekosystému vyrovnávať zmeny spôsobené vonkajšími činiteľmi a zachovávať si prirodzené vlastnosti a funkcie.
Rozčlenenie plochy pôdy na obrábané kruhové parcely, medzi ktorými sú neobrábané plochy (ekostabilizačné zóny) zabezpečujú možnú biodiverzitu aj pri mechanizácii činností spojených s pestovaním zeleniny. Systémom sa dá dosiahnuť revitalizácia a obnova krajinných prvkov v záujme zlepšenia krajinotvornej funkcie poľnohospodárstva. Ochranu proti pôdnej erózií tvorí sústava ekoprodukčných a ekostabilizačných zón s trvalým trávnym porastom alebo nízkymi ovocnými drevinami, ktoré výrazne spomaľujú odtok vody z plochy pôdy.
Rovnomerné rozloženie ekostabilizačných zón predstavuje vytvorenie biotopov pre množstvo voľne rastúcich rastlín a voľne žijúcich živočíchov, a umožňuje návrat tých, ktoré boli spriemyselnenou poľnohospodárskou veľkovýrobou z krajiny vytlačené.
Riaditeľ Nadácie Ekopolis, jednej z najvýznamnejších mimovládnych organizácií venujúcich sa problematike životného prostredia. Skúsený environmentalista a projektový manažér.
Kmeňový autor a šéfredaktor odborného časopisu Green magazine. Časopis poskytuje komplexné a odborné informácie z celého spektra enviro tém, od ochrany životného prostredia po odpady či energetiku.
Riaditeľka jednej z najstabilnejších a domácími i medzinárodnými cenami ovenčených enviro organizácií SOSNA, ktorá sa venuje environmentálnej výchove a vzdelávaniu. Ich projekt Klimatické záhrady sa v roku 2023 stal víťazom súťaže Atlas.
Zakladateľ Circular Slovakia, platformy pre obehové hospodárstvo. Poradca pre strategické plánovanie a komunikáciu pre podniky, ktoré chcú zmeniť svoje biznis modely a hľadajú inovatívne a udržateľné riešenia.
Spoluzakladateľka neziskovej organizácie INCIEN - Inštitút cirkulárnej ekonomiky, ktorej úlohou je implementovať koncept cirkulárnej ekonomiky v podmienkach SR. Konzultantka a odborníčka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky.
Mesto Lučenec sa rozhodlo revitalizovať mestské ovocné sady a vytvoriť tak priestor s pridanou hodnotou. Podarilo sa im zabezpečiť prístup k zdravej úrode pre verejnosť a poskytnúť priestor pre prax študentov. Cieľom je tiež vybudovať genofondový sad, v ktorom budú zastúpené staré krajové odrody ovocných drevín z Novohradu. Realizujú tiež ekologické poľnohospodárstvo bez použitia akýchkoľvek postrekov, a ľudia si tak môžu pochutnať na niekoľkých druhoch ovocia a byliniek zo sadov v tej najlepšej kvalite.
Občianske združenie Druživa vytvorilo jedinečný koncept, ktorý zlepšuje kvalitu životného prostredia v meste a ponúka príležitosť na sebarealizáciu ľudí s mentálnym a duševným znevýhodnením. Starajú sa o ovce, ktoré spásajú vybrané trávnaté plochy na území mesta Rožňava, čo prináša okrem ekologického prístupu a šetrenia verejných financií aj milú atrakciu v meste pre verejnosť. V spolupráci s klientmi centra DSS Jasanima organizujú aj vzdelávacie aktivity pre deti a mládež.
Klimatické záhrady sú záhrady priateľské voči klíme. Spočívajú v ucelenom a komplexnom prístupe k premene pozemku. Občianske združenie SOSNA prinieslo tento koncept na školské pozemky. Žiaci sa učia pestovať potraviny, zbierať a využívať dažďovú vodu, vytvárať živú pôdu a šetriť. Záhrady poskytujú ideálny priestor na prepojenie teórie a praxe.
Organizácia Ekolive vie, ako využiť prirodzenú silu prírody (baktérie) na výrobu ekologických biostimulantov. Tie dokážu obnoviť degradovanú pôdu a stimulovať rast a zdravie rastlín. Prepája dva zdanlivo nespojiteľné oblasti priemyslu – banský priemysel a agrosektor. Vstupným materiálom celého procesu sú nerastné suroviny, minerály a odpady po banskej činnosti. V priemysle sú už nevyužiteľné, ale sú dôležitým zdrojom živín, ktoré sa biolúhovaním baktériami stávajú cennou zložkou biostimulantov.
Žiačky sa po absolvovaní školského envirovzdelávania rozhodli poučiť svojich rovesníkov a okolie o význame a dôležitosti ochrany pôdy. Aktívne pritom spolupracujú s odborníčkou, ktorá sa ohranou pôdy zaoberá. Niekoľko týždňov sa so spolužiakmi venovali pestovaniu mikrozeleniny, následne pre nich pripravili prezentáciu a náučný kvíz o ochrane pôdy. Podarilo sa im získať základné pestovateľské zručnosti a nakoniec ochutnať plody svojej práce. Ochutnávku dopestovanej mikrozeleniny pripravili aj rodičov.
Projekt Vizify nahrádza formu papierovej výmeny vizitiek za digitálnu. Používateľom umožňuje sprostredkovanie kontaktov v realite aj online, avšak najväčšou výhodou je znižovanie tvorby co2 emisií pri životnom cykle vizitiek a zabránenie odlesňovaniu. Na svete sa denne vytlačí 27 miliónov vizitiek, pričom 90% z nich o pár dní skončí v koši. Ročne sa tak vyhodí 12 000 ton papierových vizitiek. Tieto problémy rieši nová mobilná aplikácia a jej funkcie. Užívatelia majú možnosť vytvoriť si vizitky digitálne, ukladať si vizitky partnerov v mobile. Záujemcovia si môžu stiahnuť aplikáciu zadarmo.
Bubble Bee je perlivý alkoholický nápoj vyrobený prírodnou fermentáciou z medu a ovocnej šťavy, sýtený prírodným CO2 odobraným pri výrobe medoviny. Opätovným využitím CO2 (a nevypustením do ovzdušia) sa výrazným spôsobom znižuje uhlíková stopa a negatívne dopady prevádzky na životné prostredie. Okrem samotného zachytávania CO2, ktorý by inak skončil v atmosfére, sa plyn spätne využíva na obohatenie perlivých nápojov.
V roku 2022 sa na Slovensku začali zálohovať plastové fľaše a plechovky od nápojov. Zavedenie zálohového systému zbaví Slovensko pohodeného odpadu z plastových fliaš a plechoviek, ktorých recyklácia má zmysel. Spája výrobcov, obchodníkov, spotrebiteľov a štát a dáva šancu vyzbierať viac materiálu vyššej kvality. Ten sa potom opätovne využije na nové obaly a šetrí tak prírodné zdroje. Prioritou je podpora recyklácie vyzbieraného materiálu a jeho následné využitie na rovnaký účel, na ktorý bol pôvodne vyrobený.
Spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, odborníčka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky.
ESG špecialistka VÚB banky.
Riaditeľ Nadácie Ekopolis, jednej z najvýznamnejších mimovládnych organizácií venujúcich sa problematike životného prostredia. Skúsený environmentalista a projektový manažér..
Ekologička a aktivistka zo Združenia Slatinka, laureátka prvého ročníka ceny Atlas.
Popredný odborník na ekológiu a etológiu vtákov zo SAV.
Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR a environmentálny aktivista.
Revitalizácia mestských ovocných sadov. Vytvorenie komunitného pristoru s pridanou hodnotou.
Zachráňme školský sad - výsadba pôvodných odrôd ovocných stromov a revitalizácia.
Návrat ovocných stromov do krajiny, kde takéto stromy kedysi boli bežné. Dobrovoľnícke aktivity spojené s edukáciou širokej verejnosti.
SINZEM - Sociálne a inovačne na zeleň v meste Rožňava.
Výsadba alejí v katastri obce Poľný Kesov.
Ovocná aleja a Ovocný raj nad obcou Petrova Ves.
Recyklovanému textilu sme dali druhú šancu - študenti prepoužili textil na hračky pre zvieratá.
Projekt Klimatické záhrady pomáhajú klíme poskytuje ucelený a komplexný prístup k premene skolských pozemkov tak, aby boli priateľské voči klíme.
Záchrana ohrozených starých a krajových odrôd ovocia, popularizácia témy a inovácie v ovocinárstve.
Projekt "Včelí kRaj" vzdeláva o význame všetkých druhov opeľovačov a vytvára pracovné miesta v opeľovacom servise.
Využitie lokálnych nízko kvalitných nerastných surovín na výrobu "živých" ekologických biostimulantov obnovujúcich zdravie pôdy a podporujúcich rast rastlín.
Precious Plastic Slovakia, projekt „Z odpadu na parádu“ inovatívne premieňa plastový odpad na nové výrobky.
Hubová farma - Výskum a vývoj pestovania húb na recykláciu nevyužitého odpadného materiálu.
Slovensko zálohuje je zálohový systém na plastové fľaše a plechovky.
Guthaus, architektonický projekt premeny zanedbanej industriálnej lokality na kvalitný verejný priestor s množstvom zelene.
Bubble Bee - medové frizzante je perlivý alkoholický nápoj vyrobený prírodnou fermentáciou z medu a ovocnej šťavy, sýtený prírodným CO2 odobraným pri výrobe medoviny.
Baterkáreň je tvoja obľúbená susedka s veľkým srdcom. Projekt slúži na prepoužitie materiálnych zbierok pre humanitárnu pomoc.
Vizify - mobilná aplikácia na tvorbu, výmenu a ukladanie digitálnych vizitiek.
Zapojenie seba a aj komunity do prikrmovania vtáčikov, vlastnoručná výroba a inštalácia vtáčich búdok a krmidiel.
Vzdelávanie svojho okolia o význame a dôležitosti ochrany pôdy.
Dobrovoľníctvo pri prácach na ukážkovej zelenej streche.
Medzinárodná komunitná záhrada vytvorená zo zanedbaného, vyprahnutého areálu školy v Tanzánii.
Cieľom projektu je ochrana netopierov, dážďovníkov, belorítok a iných vtákov pri zatepľovaní panelákov na Spiši. Aktivity sa týkajú záchrany pred usmrtením a vytvorenie náhradných podmienok pre zimovanie a hniezdenie chránených druhov netopierov. Podarilo sa dosiahnuť, aby opatrenia na ochranu živočíchov boli záväzne uvedené v stavebnom povolení pre investorov.
Košický kraj má na svojom území veľkého producenta CO2, čím sa radí medzi najviac znečistené lokality na Slovensku. Projekt rieši vodozádržné opatrenia v meste Košice. Na jednej strane ide o budovanie dažďových záhrad a jazierok, na druhej strane dokonca odpája dažďové odkvapy z domov, ktoré vedú dažďovú vodu do kanalizácie; tým pádom voda vsiakne do zeme v prirodzenom prostredí, teda tam, kde v podobe dažďa padne. Takto zásobuje vlahou aj stromy a rastliny, ktoré vďaka tomu realizujú fotosyntézu a viažu do zeme CO2 zo vzduchu, čím čistia mesto. V Meste sa tak v lete lepšie odparuje voda a neprehrieva sa. Súčasťou projektu bola aj kampaň pre obyvateľov pod názvom Voda nie je odpad.
Najnápadnejším prejavom klimatických zmien je globálne otepľovanie, prinášajúce so sebou celý rad negatívnych dôsledkov (vlny horúčav, prívalové dažde, povodne, výrazné a predlžujúce sa obdobia sucha). Dopady klimatických zmien sa ukazujú aj na území Slovenskej republiky. Nevyhnutnosťou je teda poskytnúť a šíriť odborné informácie v praktickej podobe jednotlivým cieľovým skupinám s využitím čo najširšej odbornej platformy. Environmentálna výchova na školách nie je dostatočne začlenená do vyučovacieho procesu a environmentálne vzdelávanie dospelej populácie je riešené prostredníctvom médií. Tieto prvky sa ukazujú ako nedostatočné. FZKI SPU v Nitre sa špecializuje na podporu výchovy, vzdelávania a osvety v oblasti ochrany životného prostredia, minimalizácie negatívnych dôsledkov zmeny klímy a v oblasti adaptácie na mimoriadne udalosti.
Ide o podnikanie s výrobou tzv. konopného betónu (konopné pazderie + vápno) spojené s vytvorením aktívnej komunity ľudí a so vzdelávaním, napr. učí ľudí stavať si živé, zdravé domy, ktoré „vyrástli na poliach a regenerovali pôdu vo forme rastlín, či tvorili vápencové pohoria“. Toto podnikanie chce ľuďom ukázať iný pohľad na stavby a šíriť permakultúrne zamerané princípy života, bývania a prírodných stavieb. Firma skúma lokálne ekologické zdroje, ktoré sú čo najbližšie k miestu stavby, a teda znižuje ich uhlíkovú stopu i cenu.
e-Dome a.s. je poskytovateľom komplexných služieb v oblasti úspor energie. Projekt pre FN Nové Zámky je riešený formou EPC, teda energetických úspor so zárukou. To znamená, že ako dodávateľ služby musia za dosiahnuté úspory ručiť a zároveň investičné opatrenia klienta sú splácané priamo z peňazí usporených za energie.
Projekt na predchádzanie vzniku čiernych skládok a podpory triedenia vyprodukovaného odpadu má svoje začiatky už v škole. Aby v obci naučili početnú rómsku komunitu triediť odpad a starať sa o svoje okolie a ochranu prírody, vyhlásili súťaž o najkrajšiu predzáhradku a zber separovaného odpadu. Motivovali deti, žiakov i dospelých, aby sa zaujímali o svoje okolie a triedili odpad. Súťaž sa stretla s veľkým ohlasom a v rómskej osade súťažil každý. Hlavnou myšlienkou bolo naučiť ľudí triediť odpad a postarať sa o čistotu ich okolia a blízkeho územia. Každý to pociťuje na poplatkoch za odpad, pretožeo „čím viac vytriedime, tým menej platíme“.
Riaditeľka WWF Slovensko, pobočky jednej z najväčších celosvetových organizácií ochrany prírody (Svetový fond na ochranu prírody).
Riaditeľ Nadácie Ekopolis, jednej z najvýznamnejších mimovládnych organizácií venujúcich sa problematike životného prostredia. Skúsený environmentalista a projektový manažér.
Denník SME, zástupca šéfredaktorky, odborne sa venuje ochrane klímy a životného prostredia. Pre SME nahráva Klimapodcast a píše knihy o klimatickej zmene.
Riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie SAV,odborníčka na ochranu biodiverzity, krajinnú ekológiu, environmentálnu výchovu a komunikáciu.
Inštitút cirkulárnej ekonomiky, odborníčka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky.
Záchrana Veľkolélskeho ostrova
Ochrana biodiverzity s súlade s rozvojom trvalo udržateľného hospodárenia blízkeho prírode
Ochrana netopierov a vtákov pred usmrtením a vytváranie podmienok pre ich život pri zatepľovaní budov
Voda nie je odpad
Kaskády
Upracme Slovensko
Kým nastane ticho
ElektroodpadDopad
Podpora informačných aktivít zameraných na zníženie rizika povodní a na objektívne informovanie o nepriaznivých dôsledkoch zmeny klímy
Konopný betón SK
MANEO reborn plastics
Baktérie čistia prostredie a nahrádzajú agrochemikálie
Zvýšenie prevádzkovej efektívnosti energetického hospodárstva Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky
Rekuperácia tepla z odpadovej vody a z odvetrávaného vzduchu
Be Lenka - Barefoot obuv s láskou k prírode a k človeku samému
Malými zmenami k veľkému cieľu
Ak triediš, šetríš nielen prírodu, ale aj peňaženku!
Dobrí hospodári (s odpadom)
Z občianskeho združenia Bratislavské dobrovoľnícke centrum
Predseda OZ Tatry
Ekológ, fotograf a filmár
Ľudia, ktorí sa postarali o najprínosnejšie projekty v ochrane prírody si prevzali ocenenie Atlas v bratislavskej Prüger-Wallnerovej záhrade.
Do Bratislavy zavítal aj známy britský dokumentarista Nigel Marven. Cenu Atlas odovzdal Bedřichovi Hájekovi zo Slovenského zväzu ochrancov prírody za projekt záchrany netopierov a vtákov pri zatepľovaní panelákov.
Špeciálne uznanie poroty Atlas získalo Divadla Andreja Bagara v Nitre za unikátnu divadelnú hru, ktorá edukuje mladých ľudí o naliehavej téme ochrany prírody cez súhru faktov, zážitku a emócií.
Cenu Atlas si prevzala aj Mirka Langerová z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja, ktoré buduje v Košiciach jazierka a záhrady na zadržiavanie dažďovej vody, čo zlepšuje mikroklímu a voda nekončí ako odpad v kanalizácii.
Jedným z ocenených projektov je aj eko-startup z Novej Bane, ktorý prišiel s nápadom výroby originálneho konopného betónu - stavebného materiálu z konope a vápna so zápornou uhlíkovou stopou a pozitívnym vplyvom na zdravie.
Cieľom projektu bolo zabrániť poškodeniu prírodne cenného údolia Slatiny a zároveň otvoriť diskusiu o lepšej ochrane vôd a ich udržateľnom využívaní. Projekt na záchranu „riekolesa“ pri rieke v údolí Slatiny sa zameriava na ochranu biodiverzity, ktorá bola ohrozená výstavbou plánovaného vodného diela. Rieka samotná je biokoridorom a nachádza sa tu 17 typov biotopov európskeho a národného významu.
Klimatická kríza predstavuje najzávažnejšie ohrozenie civilizácie ako ju poznáme. Iniciatíva dokázala aj počas pandémie zorganizovať petíciu, ktorá ukázala, že viac ako 120.000 obyvateľov podporuje vyhlásenie klimatickej núdze a prioritné riešenie tohto problému. Zapojili sa do nej aj desiatky influencerov a známych osobností.
Ide o medzin. vzdelávací enviro program, ktorý kombinuje vzdelávanie o životnom prostredí so žurnalistickými zručnosťami a miestnym aktivizmom. Študenti skúmajú lokálne problémy a svoje zistenia publikujú vo forme článkov, foto či videí, šíria ich na sociálnych sieťach a stávajú sa lokálnymi enviro-influencermi. Tento projekt vynikol aktívnym a priamym zapojením žiakov do zisťovania príčin aj dôsledkov environmentálnych problémov. Cenný na tejto iniciatíve je prístup, vďaka ktorému mládež získava praktickú skúsenosť s tvorbou reportáží o životnom prostredí.
Porota ocenila nielen samotnú myšlienku projektu, ale aj prístup spoločnosti a zámer podieľať sa na celkovej zmene v oblasti textilného odpadu. Organizácia poskytuje v chránených dielňach prácu znevýhodneným ľuďom a prináša na trh využiteľné a moderné ekologické produkty na princípe cirkulárnej ekonomiky.
Samosprávy narážajú na problém, že k zavedeniu strategických rozhodnutí a účinných opatrení nemajú reálne dáta o odpade na úrovni domácností. ELWIS ako systém evidencie odpadov je inovatívnym riešením pre komplexné riadenie odpadového hospodárstva na základe reálnych faktov. Porota ocenila skutočnosť, že ide o funkčný systém, ktorý môže okamžite po zavedení pomôcť samosprávam s aplikáciou strategických rozhodnutí a účinných krokov v odpadovom hospodárstve.
Obec Kladzany patrí medzi hrdinov doby a klímy. Nad rámec povinností zákona vytvorila projekt hodný nasledovania, v problematike mitigácie na klimatické zmeny. Obec sa snaží predchádzať bleskovým povodniam preventívnymi protipovodňovými opatreniami a spojila ich s adaptáciou na klimatické zmeny. Zadržiavajú zrážkovú vodu z obecných budov a tá potom v čase horúčav ochladzuje mikroklímu areálu a estetizuje verejné priestranstvo. Čiže opatrením nie je rýchle odvedenie vody z územia, ale naopak jej zadržanie a postupné odparovanie v čase sucha. To je spojené s výsadbou vodomilnej zelene a inštaláciou drevených prvkov drobnej architektúry, čo prispieva k skrášleniu verejných priestranstiev.
Environmentalista. Podieľal sa na tvorbe viacerých významných filmov, ktoré sa týkajú ochrany prírody. Medzi najznámejšie patria Vlčie hory, trojdielna séria Tajomné Karpaty a Strážca divočiny.
Spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, odborníčka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky.
Poslanec Európskeho parlamentu, environmentálny konzultant. Odborne sa venuje ochrane klímy, životného prostredia a zvierat. V EP je vo výboroch pre životné prostredie a zdravie; priemysel, energetiku a výskum a výbore pre rozpočet.
Riaditeľ Nadácie Ekopolis, jednej z najvýznamnejších mimovládnych organizácií venujúcich sa problematike životného prostredia. Skúsený environmentalista a projektový manažér.
Popredný „greenfluencer“ na Slovensku. V roku 2020 sa stal vedúcou osobnosťou verejnej petície #klímaťapotrebuje a spolu s tímom enviro aktivistov, združeným okolo iniciatívy Mladí za klímu, priamo apeluje na systémové zmeny s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu SR do roku 2040.
Zachránený „riekoles“ pri Slatinke
Obnova a podpora biodiverzity vo Vnútrozemskej delte Dunaja
Korzo Zálesie: Revitalizácia nábrežia Malého Dunaja
Ochrana netopierov a vtákov pred usmrtením pri zatepľovaní budov, vytváranie podmienok pre ich život na Spiši
Mladí reportéri pre životné prostredie
Do školy na bicykli
Priestory pre tvory
Klíma nás zaujíma
Petícia Za klímu, za budúcnosť (petícia Klíma ťa potrebuje)
Milión stromov - pre Afriku
Hovorme spolu o (čistom) ovzduší
Sociálny podnik v oblasti poľnohospodárskej výroby, záhradníctve a lesníctve
Inteligentná detekcia netesnosti geomembrán v skládkach
Inovatívna nabíjačka smartfónu
sobi.eco - sociálna výroba z recyklovanej textílie a recyklovaných plastov
Trenčín recykluje
Adaptácia na klimatické zmeny a vodozádržné opatrenia v Kladzanoch
Spoločne EKO
ELWIS - elektronická evidencia odpadu
Inovatívne a ekologické riešenie dopĺňania vody do ostrekovačov
Výroba drevených zubných kefiek