Pomáhame pomáhať
grantový program pre sociálnu oblasť 2025
Nadácia VÚB vyhlasuje nový grantový program na pomoc telesne znevýhodneným deťom.
Hlavnou myšlienkou programu je podpora telesne znevýhodnených detí – liečebné terapie a zdravotné pomôcky, a podpora ich rodín, aby ich starosti boli znesiteľnejšie. Na Slovensku, bohužiaľ, neexistuje presná štatistika počtu telesne znevýhodnených detí vo veku 0-15 rokov a je ťažké odhadnúť, koľko tu žije detí s rôznym stupňom postihnutia. Čo však vieme pomerne presne, to sú najčastejšie potreby rodín, v ktorých žije telesne znevýhodnené dieťa (alebo dieťa s kombinovaným postihnutím): deti potrebujú rehabilitácie a fyzioterapie, peniaze na zdravotné pomôcky, na ktoré neprispieva sociálna a zdravotná poisťovňa, a neraz aj peniaze na odľahčovaciu službu alebo krátky pobyt hendikepovaného dieťaťa v dennom stacionári, či iné potreby, aby rodičia aspoň na chvíľu mohli „vypnúť“, oddýchnuť si a „žiť vlastný život“.
Navyše, rodiny so zdravotne postihnutým dieťaťom majú v 90 % finančné problémy. Sú odkázané iba na jeden príjem, pretože matka sa zvyčajne 24 hodín denne stará o postihnuté dieťa a pracuje len otec. Ak teda rodinu neopustil a nenechal ju v problémoch...
Cieľom nového grantového programu je pomôcť rodinám vyrovnať sa s ich údelom a prispieť k znesiteľnejšiemu a o trošku radostnejšiemu prežívaniu reality. Preto sme sa rozhodli sumou 200 000 eur podporiť organizácie, ktoré sa venujú deťom so znevýhodnením a organizácie poskytujúce pomoc a služby rodinám so znevýhodnenými deťmi.
Oblasť podpory zahŕňa:
- úhrada nákladov za poskytnutie kvalitnej rehabilitácie
- úhrada nákladov alebo doplatkov na zdravotné pomôcky
- úhrada poplatkov za služby a finančná pomoc rodinám so znevýhodnenými deťmi.
Základné východiská
- úhrada nákladov za poskytnutie kvalitnej rehabilitácie
- Rodiny často vyhľadávajú rehabilitácie v súkromných centrách hlavne z dôvodu, že rehabilitácie, ktoré poskytuje zdravotná poisťovňa, sú nedostatočné počtom aj intenzitou.
- Pritom potreba kvalitnej a pravidelnej rehabilitácie je v detskom veku nevyhnutným predpokladom zlepšovania (alebo aspoň udržania) zdravotného stavu v období, keď sa detský organizmus (aj organizmus telesne znevýhodneného dieťaťa) vyvíja. Odborné štúdie (ale aj príklady priamo z rehabilitačných stredísk) hovoria aj o tom, že správna rehabilitácia v tomto veku dokáže častokrát ochrániť dieťa pred závažným telesným znevýhodnením a priniesť výrazne zvýšenú kvalitu života.
- úhrada nákladov alebo doplatkov na zdravotné pomôcky
- Na mnohé z potrebných zdravotných pomôcok neprispieva sociálna ani zdravotná poisťovňa. A ak, tak len do istej výšky, hoci potreby detí a hlavne ceny zdravotných pomôcok sú výrazne väčšie ako štátny príspevok.
- Dodatočná finančná pomoc je potrebná pri takých druhoch zdravotných pomôcok, ako sú invalidné vozíky, špeciálne chodítka, športové vozíky, pomôcky na kúpanie, logopedické a senzoromotorické pomôcky, ortopedické a rehabilitačné pomôcky, etc.
- úhrada poplatkov za služby a finančná pomoc rodinám so znevýhodneným dieťaťom
- Narodenie zdravotne znevýhodneného dieťaťa má okrem hlavného aj vedľajší aspekt: nečakaný ekonomicko-spoločenský úpadok ostatných členov rodiny; nejde len o zvýšené náklady na starostlivosť a liečbu chorého dieťaťa, ale rodičia nemajú čas na oddych, často sú na pokraji síl a vyhorenia, potreby ostatných členov rodiny, hlavne súrodencov postihnutého dieťaťa, sú odsunuté bokom.
- Súrodenci postihnutého nemôžu z existenčných dôvodov navštevovať záujmové krúžky, venovať sa športovým aktivitám, či splniť si obyčajné sny ako bicykel, lyže alebo nový počítač. Rodičia pri nepretržitej 24-hodinovej starostlivosti o postihnuté dieťa častokrát prídu o prácu a v snahe zabezpečiť základné existenčné prostriedky sa už absolútne nemôžu venovať žiadnym záľubám alebo rodina nikdy neabsolvuje spoločnú dovolenku.
Výška grantu
Maximálna výška jedného grantu je 20 000 eur.
Nadácia VÚB vyčlenila na tento grantový program sumu 200 000 eur a preto grant môže získať cca 10 organizácií.
Kto môže získať grant
Grant môžu získať:
- neziskové organizácie pri rehabilitačných centrách – poznajú svojich pacientov, ich sociálne postavenie či rodinné zázemie. Tieto organizácie môžu z grantu hradiť liečebné terapie pre malých pacientov tak, aby ich podporené deti mali zadarmo alebo s výraznou zľavou. Organizácia bude zodpovedať za transparentné využitie a vyúčtovanie grantu.
- neziskové organizácie, ktoré sa zaoberajú problematikou a financovaním zdravotných pomôcok – poznajú výrobcov a distribútorov pomôcok, aj potreby rodín telesne znevýhodnených detí. Majú dostatok odborných spolupracovníkov a preto dokážu byť garantom správneho výberu detí na podporu z grantového programu. Grant získa občianske združenie (OZ), ktoré zdravotnú pomôcku zakúpi a poskytne dieťaťu – teda peniaze nedostáva rodič.
- neziskové organizácie, ktoré pracujú s konkrétnymi rodinami – sú v úzkom kontakte s rodinami, detailne poznajú ich situáciu a preto vedia jasne vyšpecifikovať zameranie pomoci tak, aby zmysluplne splnila svoj účel. Prostriedky môžu byť použité aj na platby tzv. odľahčovacej služby alebo krátky pobyt hendikepovaného dieťaťa v dennom stacionári.
Oprávnení žiadatelia
o finančnú podporu vo forme grantu sa môžu uchádzať:
- Neziskové organizácie (nadácie, občianske združenia, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, účelové zariadenia cirkvi a pod.).
- Grantová podpora nie je určená priamo pre jednotlivcov – fyzické osoby, ale pre organizácie, ktoré im pomáhajú a pracujú s nimi, a ktoré finančné prostriedky následne použijú na pomoc jednotlivcom.
Doba realizácie projektu
Projekty je možné realizovať v 2. polovici roka 2025 (júl – december 2025).
Finančné prostriedky je možné čerpať od dátumu podpisu zmluvy.
Z prostriedkov Nadácie VÚB nebudú financované:
- mzdy pracovníkov organizácie, odmeny a honoráre iné ako odborné (ktoré sú súčasťou projektu a trvajú počas obdobia jeho realizácie)
- bankové poplatky
- cestovné náklady
- náklady spojené s medializáciou a reklamou projektu
- občerstvenie (pitný režim, stravné) a výhry/odmeny v súťažiach
- režijné náklady organizácie (dlhodobé prenájmy, energie a komunikačné náklady)
- vybavenie organizácie (nábytok, technika a pod.)
Harmonogram
- Vyhlásenie grantového programu: 7. máj 2025
- Uzávierka odoslania žiadostí o grant: 23. máj 2025
- Hodnotenie a schvaľovanie projektov: máj – jún 2025
- Vyhlásenie výsledkov, podpis grantových zmlúv a pridelenie finančných prostriedkov: jún 2025
- Realizácia podporených projektov: júl – november 2025
- Odovzdanie záverečnej správy a vyúčtovania projektov: 20. december 2025
Postup pri predkladaní projektu
Registrujte sa v elektronickom formulári umiestnenom na nadaciavub.egrant.sk .
Do formuláru máte možnosť opakovane vstupovať (i viacero osôb z jednej organizácie) a meniť jeho obsah. Po odoslaní formuláru si budete môcť svoj projekt výlučne prečítať (nie meniť jeho obsah).
Do sekcie Prílohy v online formulári je potrebné priložiť:
- oskenovaný doklad o pridelení IČO
- kópiu výpisu z účtu (stačí hlavička, kde je zreteľne uvedený názov predkladateľa a číslo účtu)
Formulár odošlite len v elektronickej forme, a to najneskôr do 23.mája 2025 do 23:59:59 hod.
Zverejnenie výsledkov hodnotenia
Úspešní žiadatelia o grant budú vyrozumení o výsledkoch grantovej schémy mailom. Zoznam podporených subjektov bude zverejnený v médiách a na www.nadaciavub.sk v júni 2025.
Hodnotiaci proces a kritériá
Hodnotenie projektov prebieha na dvoch úrovniach a celý proces je definovaný tak, aby sa predišlo subjektívnemu posudzovaniu projektov.
- Expertné hodnotenie projektov uskutoční nezávislá komisia zložená z odborníkov. Hodnotiaca komisia bude hodnotiť projekty na základe vopred zverejnených kritérií a objektívne posúdi kvalitu predložených projektov. Následne odporučí Správnej rade Nadácie VÚB projekty, ktoré v najvyššej miere spĺňajú kritériá grantovej schémy a spoločenskú potrebu.
- Na základe týchto odporúčaní a interných kritérií Správna rada Nadácie VÚB rozhodne o podpore projektov.
Projekty budú hodnotené podľa nižšie uvedených hodnotiacich kritérií. Kritériá majú rôznu váhu a vlastnú hodnotiacu škálu. Minimum 0 – nespĺňa dané kritérium; Maximum 10 – veľmi dobre spĺňa dané kritérium.
Hodnotiace kritériá
Kritérium |
Počet bodov |
Kvalitatívne – Referencie – činnosť organizácie v mantineloch vyhlásenej grantovej schémy, resp. niektorej z 3 daných oblastí; doterajšia prax / činnosť v danej oblasti |
0 – 10 |
Projekty, ktorými organizácia pomáhala spolufinancovať rehabilitácie alebo kúpu zdravotnej pomôcky alebo pomoc konkrétnym rodinám v roku 2024. |
0 – 10 |
Mechanizmus a kritéria výberu podporených detí, ktorým bude podpora poskytnutá. |
0 – 20 |
Kvantitatívne (pre oblasti 1 a 2) – Aktuálna cieľová skupina činnosti (počet detí, ktorým v súčasnosti poskytujete pomoc, počet odliečených pacientov za rok 2024 + regionálne pokrytie). |
0 – 5 |
Počet detí, ktorým bude poskytnutá pomoc na základe predkladaného projektu. |
0 – 10 |
Cenník služieb a spolufinancovanie – možnosť doplatku na rehabilitáciu z financií občianskeho združenia pri rehabilitačnom centre (týka sa oblastí 1 a 2). |
0 – 5 |
Efektívnosť rozpočtu – Rozpočet je naplánovaný efektívne, primerane k navrhovaným aktivitám a očakávaným výsledkom. |
0 – 5 |
Spolu – počet bodov |
65 |
Kontaktná osoba pre konzultácie:
Monika Miklovičová, tel.: 0918 386 902, e-mail: info@nadaciavub.sk
Kontaktná osoba pre otázky technického charakteru súvisiace s prihlasovaním do systému e-grant, resp. vyplnením online formulára:
Martina Tvrdoňová, tel.: 0949 428 239, e-mail: info@nadaciavub.sk