Nová Cvernovka predstavila svoj kultúrny program

Po ukončení rekonštrukcie objektu bývalej chemickej školy a jeho premene na Kultúrne a kreatívne centrum sa začína v Novej Cvernovke naplno rozmáhať život. Doterajšie rekonštrukčné práce ako aj plánované aktivity tejto kultúrnej a komunitnej iniciatívy sú vo významnej miere realizované vďaka podpore Nadácie VÚB, ktorá je dlhodobým partnerom Nadácie Cvernovka.
09. 02. 2018

 

Cvernovka - ako v Bratislave dobre etablovaná značka a komunitná inštitúcia - začína po presťahovaní sa do priestorov bývalej bratislavskej Strednej priemyselnej školy chemickej na Račianskej ulici novú fázu svojej existencie. Jej cieľom je naplno využiť možnosti, ktoré ponúka nová budova a ešte výraznejšie sa tak profilovať ako „tepna“ súčasného mladého umenia a alternatívnej kultúry, kde bude pulzovať život stále rastúcej komunity nášho hlavného mesta.

Za týmto účelom vyrástlo vo víre rozsiahlych rekonštrukčných prác uprostred bývalých tried a kabinetov nové Kultúrne a kreatívne centrum s multifunkčnou sálou, ktorá začína práve teraz plniť oficiálne svoju funkciu. „Našou ambíciou je vybudovať kultúrnu venue pre rôzne žánre s kvalitnou produkciou. Tento ako aj ďalšie priestory budú miestom, kde sa dá po celý rok navštíviť koncert, vidieť výstavy, divadlo, stand-up či prednášku, posedieť si v knižnici, dať si dobré jedlo, ísť na workshop, poprechádzať sa s deťmi v parku, alebo sa vzdelávať, napríklad o ekológii, histórii či vede,“ hovorí režisér Vilo Csino z Nadácie Cvernovka, ktorý je zodpovedný za kultúrne dianie v Novej Cvernovke.

To najhlavnejšie z akcií v roku 2018 

Nosným plánovaným projektom je 9. ročník mestského festivalu s koncentrovaným mixom hudobných žánrov, vizuálneho umenia, scénických performance – podujatie 1. MÁJ - deň otvorených ateliérov. V priestoroch Novej Cvernovky bude mať stálu scénu projekt Pecha Kucha, ktorý je špecifický krátkymi a výstižnými prezentáciami ľudí z rôznych oblastí. Samo Trnka bude každý mesiac v rámci stand-up show Popuk! prezentovať „to najhoršie“ z humoru a významnými podujatiami budú aj multižánrový literárny festival zameraný na slovenskú tvorbu Autoriáda 2018, ako aj festival NASUTI, ktorý spojí ekológiu a vizuálne umenie.


Peter Gall Photographer

V kontexte “osmičkového roku” sa uskutočnia v Novej Cvernovke diskusné panely na tému 50. výročia okupácie Československa a geopolitického kontextu fungovania Slovenska v európskom priestore. Programovú skladbu v roku 2018 doplní aj cyklus prednášok Pamäť, dokumentárno-vzdelávacie večery o industriálnych pamiatkach a dôležitých miestach po celom Slovensku s názvom Čierne diery, či cyklus prednášok PamMap zaoberajúci sa históriou Bratislavy. Program Alumni sa bude venovať staršej generácii a absolventom bývalej školy.

Celý program je k dispozícii na www.novacvernovka.eu/program

Cesta k „živej kultúre“ v Novej Cvernovke

Nadácia VÚB je partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke od roku 2017. Finančná podpora poskytnutá Nadácii Cvernovka bola potrebná predovšetkým na vybudovanie kultúrneho  priestoru so sálou a zázemím určenou na kultúrne a spoločenské podujatia s kapacitou 200/400 návštevníkov. Rekonštrukčné práce zahŕňali sanáciu priestoru bývalých chemických laboratórií, vybudovanie elektrickej, vykurovacej a vodovodnej infraštruktúry, opravu povrchov vrátane novej betónovej podlahy, ako aj na nákup zvukovej, svetelnej a zatemňovacej techniky.

Vážime si dôveru a odvahu, s ktorou sa Nadácia VÚB pustila do podpory kultúrneho diania v Novej Cvernovke. Teší nás, že sa nám za výraznej finančnej spoluúčasti podarilo vybudovať pôdu pre živú kultúru, ktorá sa môže začať na tomto mieste odteraz naplno rozmáhať,“ uviedol správca Nadácie Cvernovka Braňo Čavoj.