Pozývame vás na vianočný Dobrý trh, ktorý opäť spojí komunity

Slovo komunita skrýva toho v sebe skutočne veľa. Pre Nadáciu VÚB znamená vzájomnú pomoc, ktorá je dôležitá nie len počas vianočného obdobia. Príďte sa na Dobrý trh stretnúť s priateľmi a vianočne sa naladiť. Tentokrát výnimočne v nedeľu 16. decembra sa budete môcť posledný krát zapojiť do malého prieskumu a povedať nám čo komunita znamená pre vás. Vianočný Dobrý trh sa bude konať nielen v Starej tržnici, ale rozšíri sa aj na celé Námestie SNP. Tešiť sa môžete na vyše 150 stánkov s najkvalitnejšími produktmi a bohatý program.
12.12. 2018

 

Stretnite sa s priateľmi a susedmi na vianočnom Dobrom trhu, ktorý sa bude konať už najbližšiu nedeľu 16. decembra od 10:00 do 20:00 v Starej tržnici a na Námestí SNP. Okrem stánkov s kvalitnými potravinami, originálnym dizajnom, knihami, doplnkami a oblečením bude pre návštevníkov pripravených mnoho sprievodných podujatí.

Stovky predajcov a darčekov, ktoré predstavia miestne komunity

V Starej tržnici sa predstavia stovky predajcov originálneho dizajnu. Priamo na námestí dostanú priestor predajcovia jedla a neziskové organizácie. V striebornú nedeľu budú mať návštevníci Dobrého trhu možnosť nakúpiť všetko potrebné na blížiace sa vianočné sviatky: kvalitné potraviny či darčeky. Na výber budú originálne dizajnové kúsky, ale aj tovar pre deti, knihy, oblečenie. Svoje výrobky budú predávať aj deti na Detskom trhu v reštaurácii Flagship alebo chránené dielne.


Foto: Marek Jančúch

Jedným z cieľov Dobrého trhu je vytvárať príležitosti pre vzájomnú spoluprácu v miestnych komunitách. Vianočným podujatím vrcholí aj celoročný projekt, ktorým organizátori v spolupráci s Nadáciou VÚB zisťujú, čo presne vníma verejnosť pod pojmom „komunita“. Zastavte sa v Starej tržnici v zóne s odkazmi a vyjadrite svoj názor na komunity v originálnom prieskume.

Už tradične budete môcť navštíviť aj VÚB stánok, v ktorom na návštevníkov Dobrého trhu budú čakať vianočné špeciality. Nájdete ho v Starej tržnici a tešiť sa môžete na tradičný punč a medovníčky, ktoré si ozdobíte podľa svojich predstáv alebo vám s tým pomôžeme my.

Pripravený bude program nielen pre deti

Pre návštevníkov Dobrého trhu bude pripravená prehliadka po strechách okolo Námestia SNP a Kamenného námestia. V Poľskom inštitúte a v Starej tržnici si budete môcť vyrobiť vianočné ozdoby a tešiť sa môžete aj na koncerty domácich kapiel.


Foto: Marek Jančúch

V rámci Dobrého trhu pripravili organizátori aj upcycling workshop šitia oblečenia a výmenný trh oblečenia, z ktorého časť vstupného pôjde aj na podporu predajcov Nota bene. Vo výklade OD Dunaj bude prebiehať interaktívna multižánrová výstava zo života predajcov Nota bene s názvom Obývačka vo výklade a v Bohéma bare bude diskusia na tému bývanie pre všetkých, ktorej sa zúčastní aj primátor Matúš Vallo.

Špeciálny program čaká aj deti. Na námestí vyrastie Rozprávkový les stromčekov Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, v ktorom na rodiny s deťmi čaká rozprávkový príbeh so šťastným koncom. Deti budú môcť sledovať aj výrobu ľadových sôch a pripravené pre nich budú detské divadelné predstavenia.


Foto: Marek Jančúch

Predstaví sa Živé námestie

Dobrý trh tento rok prepojí Námestie SNP s priestorom pred Starou tržnicou čím podporí myšlienku projektu Živé námestie. Jeho cieľom je na základe prieskumov na Námestí SNP a Kamennom námestí nenáročnými zmenami vytvoriť zjednotený verejný priestor. Pre návštevníkov zaujímajúcich sa o tento projekt bude v netradičnom priestore odstavenej električky  WhatCity? prebiehať diskusia práve o tejto téme, ale hovoriť sa bude aj o budúcnosti občianskych projektov v bratislavskom Starom Meste a o kultúre vo verejnom priestore.

Celý program nájdete na Facebooku Dobrý trh na SNP.

Viac o tom, ako sa z malej akcie stalo najväčšie a najznámejšie komunitné podujatie, sa môžete dočítať v našom online magazíne Srdcovky.