V roku 2025 sa začne s obnovou hlavných projektových kostolov:
Cieľom je zachrániť kostol v havarijnom stave, ochrániť stredoveké fresky pred degradáciou a pripraviť pamiatku na ďalšie fázy reštaurovania. Začne sa komplexná obnova ikonického chrámu sa začne opravou a obnovou strechy, ktorej súčasťou bude výmena strešnej krytiny (drevený šindeľ) a oprava historického krovu. Nasledovať budú podlahy v interiéri, sanácia vlhkosti a reštaurovanie stredovekého priestoru sakristie a jeho transformácia na expozičný priestor.
Hlavným cieľom je reštaurovanie a opätovná inštalácia mobiliáru po obnove kostola, aby bol sakrálny priestor opäť kompletný. Ide o tri oltáre, kazateľnicu a galériu. Súčasťou obnovy je aj finálna etapa reštaurovania interiérových malieb a omietok a záchranná fixácia stredovekých exteriérových malieb.
Od začiatku marca prebiehajú v interiéri a exteriéri kostola archeologický výskum, reštaurátorský výskum, dendrochronologický výskum drevených prvkov a prebehne ešte architektonicko-historický výskum. Výskumy sú potrebné na ďalšiu fázu obnovy, pretože objekt je v nevyhovujúcom stave a kvôli vzlínajúcej vlhkosti trpia vzácne stredoveké fresky.
Spoločne navštívime šesť stredovekých kostolov, ktoré spája príslušnosť k reformovanej cirkvi a stredoveký pôvod. Na maďarskej strane navštívime malý kostolík v obci Ragály, ktorý skrýva freskovú výzdobu, romantický gotický kostol v Zubogyi a halový kostol úctyhodných rozmerov v bývalom baníckom mestečku Rudabánya. Na slovenskej strane to bude menej známy kostolík v Bohúňove, spoločne navštívime vám už známy Plešivec, kde nám čerstvo zreštaurované fresky talianskej kvality ukáže reštaurátor Juraj Gregorek, a deň zavŕšime v areáli kostola vo Vyšných Valiciach, ktorý dominuje okolitej krajine. Ako bonus sa budete môcť prejsť v okolí kostola s dendrologičkou Veronikou Rízovou, ktorá vám ukáže vzácne dreviny, stopy starej kultúrnej krajiny – oskoruše, morušu čiernu a ďalšie.