Aj v roku 2016 sa Nadácia VÚB prostredníctvom programu Poklady môjho srdca (po novom Poklady Slovenska) zamerala na obnovu kultúrneho dedičstva Slovenska. Prostredníctvom neho každoročne pomáha obnovovať pamiatky, ktoré sú v narušenom alebo dezolátnom stave.
V roku 2016 bola témou programu záchrana nástenných malieb - fresiek. Na Slovensku sa ich zachovalo najviac z obdobia neskorého stredoveku. Steny a stropy kostolíkov vyzdobené výjavmi z Biblie boli pre ľudí akýmsi druhom komiksu. Dnes sú tieto fresky veľmi cenné a patria k najvýznamnejším hodnotám nášho i európskeho kultúrneho dedičstva. Počas uplynulých storočí bola však väčšina z nich poškodená, mnohé boli zabielené alebo ich skrátka nemal kto obnoviť. Preto sme sa rozhodli o ich záchranu.
O tom, ktorá freska si zaslúži našu pozornosť a najmä financovanie svojej obnovy, rozhodovala verejnosť v on-line hlasovaní. Do hlasovania vybrala odborná komisia 8 pamiatok, o osude ktorých svojimi hlasmi rozhodovali priamo obyvatelia regiónov, v ktorých sa objekty nachádzajú, alebo jednoducho tí, ktorým sa fresky páčili. Do hlasovania sa dostali nástenné maľby v mestách/obciach Prešov, Svätý Anton, Ochtiná, Čerín, Rákoš, Horná Mičiná, Bratislava a Marianka.
Hlasovanie nadchlo celé komunity. Celkovo sa doň zapojilo vyše 94 tisíc ľudí. S malým rozdielom zvíťazila freska v Kostole sv. Martina biskupa v Čeríne, ktorá dostala na reštaurovanie grant vo výške 70 000 eur. V tesnom závese za ním skončila v hlasovaní freska na Svätých schodoch na Prešovskej Kalvárii, ktorej reštaurovanie Nadácia VÚB podporila sumou 50 000 eur.
Malý ranogotický kostolík nad dedinou Čerín blízko Banskej Bystrice bol vyzdobený nástennými maľbami v priebehu 14. a 15. storočia. Za najcennejší je považovaný práve Kristologický cyklus od Majstra z Čerína, ktorého rukopis v sebe nesie talianske vplyvy zmiešané s prvkami zaalpskej gotiky. Časť fresiek bola poškodená delostreleckou paľbou počas 2. svetovej vojny. Niektoré maľby boli reštaurované v druhej polovici 20. storočia, ale obnova ostala neukončená. Po víťazstve v hlasovaní budú fresky po storočiach opäť tešiť oči návštevníkov.
Prešovskú kalváriu začali budovať jezuiti v prvej tretine 18. storočia a v jej výstavbe pokračovali Prešovčania počas ďalších 172 rokov. Svojím stvárnením patrí Prešovská kalvária k najkrajším na Slovensku. Koncept je z veľkej časti dielom pátra Franza Pergera, známeho výstavbou Banskoštiavnickej kalvárie. Obidve boli označované za najkrajšie k v celom Uhorsku. Prešovská kalvária má práve vďaka Pergerovi v strede medzi kaplnkami pôvabný objekt Svätých schodov „Sancta scala“, ktorý využíva pre osadenie schodiska svahovitý terén. Klenbu nad schodiskom vymaľoval miestny barokový maliar Andrej Trtina motívom Jakubovho rebríka. Túto pozoruhodnú fresku sa rozhodne oplatí zachovať a vidieť, preto sa Nadácia VÚB napokon rozhodla, že podporí mimoriadnym príspevkom aj jej reštaurovanie.