Majstrovské kurzy opäť privítali inšpiratívnu legendu

Jedna z najuznávanejších umelkýň sveta klasickej hudby huslistka Midori prišla do Bratislavy vďaka jedinečnému vzdelávaciemu projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov, ktorý organizoval Komorný orchester Sinfonietta Bratislava s podporou Nadácie VÚB tento rok už po piatykrát.
12. 10. 2017

 

Možnosť stretnúť sa a zažiť nezabudnuteľnú vyučovaciu hodinu na expertnej úrovni, tzv. „master class“ s hviezdou svetového umenia klasickej hudby dostávajú nádejní slovenskí virtuózi už po piatykrát. Komornému orchestru Sinfonietta Bratislava sa podarilo získať pre piaty ročník svojho edukačného projektu meno, ktoré má aktuálne medzi svetovými umelcami najvýraznejší „cveng“.

Mimoriadne si ceníme, že naše pozvanie pricestovať na Slovensko a inšpirovať tým našich mladých hudobníkov prijala práve Midori, ktorá sa už viac ako tridsať rokov pohybuje v tej najvyššej „umeleckej lige“. Sám by som to hodnotil doslova ako  zázrak, nakoľko na Slovensko pricestuje vôbec prvýkrát a ešte k tomu v rámci vzdelávacieho projektu,“ hovorí organizátor Majstrovských kurzov Pavel Bogacz z Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava.

Bezplatné konzultácie, verejná diskusia pre mladých študentov a sólový recitál

V sobotu 7. októbra popoludní sa Midori osobne venovala študentom a pedagógom, ktorí naplnili koncertnú sálu bratislavského Pálffyho paláca s cieľom sledovať jej výuku a viesť s ňou odbornú diskusiu. Tak ako počas minulých ročníkov projektu, aj tentokrát vzišlo z výberového konania opäť päť vynikajúcich slovenských huslistov, ktorí dostali príležitosť hodinu aktívne spolupracovať s Midori počas konzultácií na expertnej úrovni. Tí mali možnosť umelkyni zahrať nimi zvolenú skladbu a ona s nimi konzultovala ich interpretáciu.

Výber účastníkov prebiehal samozrejme v prvom rade na základe kvality a vyzretosti študenta, ale taktiež zvoleného repertoáru, aby bolo počas priebehu kurzov pokryté každé obdobie od baroka až po 20. storočie. Pre mladých huslistov bolo nielen samotné stretnutie s legendou, ale aj jej rady veľkou motiváciou.

Stretnutie s takouto osobnosťou považujem za veľkú vec, bol to úžasný pocit. Od Midori som mala možnosť získať cenné rady a jej pohľad, nielen čo sa týka techniky hry, ale aj celkovo hudobného cítenia a vnímania skladby, ktorú som mala pripravenú. Veľmi si to vážim. Midori je pre mňa vzor a majstrovský kurz s ňou bol pre mňa veľkou inšpiráciou pre budúcnosť,“ uviedla za všetkých aktívnych účastníkov 18-ročná huslistka Liliana Dulanská, ktorá aktuálne študuje na Pražskom konzervatóriu.

V nedeľu 8. októbra táto umelkyňa svetového mena odohrala svoj prvý verejný koncert na Slovensku, ktorý bol prístupný pre širokú verejnosť v rámci edukačného projektu za symbolickú, dotovanú cenu.  Sólový recitál umelca pre verejnosť je považovaný vždy za vyvrcholenie tejto vzdelávacej aktivity a ani v prípade Midori tomu nebolo inak. Zmyslom koncertu je umožniť širokej verejnosti zažiť výnimočný pocit z hudobného umenia v podaní obrovskej osobnosti, ku ktorému by sa inak tak ľahko nedostali.

Majstrovské lekcie sa dostávajú do povedomia svetových umelcov

Na Slovensku je ojedinelý edukačný projekt Majstrovské kurzy svetových virtuózov plne financovaný z grantovej podpory od Nadácie VÚB, ktorá pokryla aj tento rok všetky náklady spojené s organizáciou majstrovských lekcií a koncertu ako aj celý pobyt Midori v Bratislave.

Je pre nás veľká česť a radosť zároveň, že môžeme pomáhať v tom, aby sa ušľachtilá myšlienka tohto projektu mohla v praxi realizovať. Interpretácia klasickej hudby patrí medzi najvyššie formy umenia, ktoré dokážu kultivovať verejnosť. Je skvelé, že sme mohli aj tento rok vidieť, koľko veľa mladých ľudí sa chce rozvíjať práve v tejto oblasti. Verím, že stretnutie s úžasnou Midori sa pre nich stalo nezabudnuteľným impulzom na ich životnej ceste,“ hovorí Alexander Resch generálny riaditeľ VÚB banky a predseda Správnej rady Nadácie VÚB.

Samotnej umelkyni Midori sa projekt Majstrovské kurzy natoľko zapáčil, že sama prišla s nápadom sa v budúcnosti na Slovensko vrátiť. Možno bude mať mladá generácia huslistov možnosť opäť sa s legendou stretnúť a ukázať svoje pokroky.

Kto je Midori?

Midori, vlastným menom Midori Goto, sa narodila v japonskej Osake v roku 1971. Na husliach začala hrať ako trojročná a verejne vystúpila po prvýkrát, keď mala 6 rokov. O jej jedinečnosti už v ranom detstve svedčí aj vyjadrenie legendárneho huslistu Pinchasa Zukermana, ktorý sa po vypočutí si Bachovej Ciaccony v jej podaní neubránil slzám a vyhlásil: „Neviem ako vy, ale ja som práve zažil zázrak...!“

Podobne vnímala tento talent aj legendárna Dorothy DeLay, ktorá osemročnú Midori bez váhania prijala do svojej husľovej triedy na prestížnej americkej Juilliard school. Midori sa začala naplno venovať koncertnej činnosti vo svojich 11-tich rokoch, kedy vystúpila ako sólistka s New York Philharmonic pod taktovkou slávneho dirigenta Zubina Mehtu. Mala 14 rokov, keď pred ňou na pódiu pokľakol na znak veľkej úcty Leonard Bernstein.

Táto 45-ročná výnimočná umelkyňa vystupuje dodnes po celom svete a spolupracuje s najvýznamnejšími svetovými umelcami a orchestrami. Midori sa popri umeleckom vystupovaní venuje aj pedagogickej činnosti ako profesorka na University of Southern California. Získala čestný doktorát aj na prestížnej americkej Yale University. Jej srdcovou záležitosťou je práca v jej vlastnej nadácií Midori and Friends s cieľom pomáhať v spolupráci so školami talentovaným deťom zo sociálne slabšieho prostredia v New Yorku a Japonsku a podporovať ich pri získavaní hudobného vzdelania.