Usmej sa, v Žiline prší!

Keď sa ľudia musia v daždi ponáhľať za povinnosťami, veľa dobrej nálady im to nepridá. Občianske združenie Truc sphérique sa však rozhodlo, že s tým Žilinčanom pomôže. Ich projekt Usmej sa, prší!, ktorý Nadácia VÚB podporila komunitným grantom, prinesie inšpirujúce obrázky pouličného umenia na chodníky mesta.
07. 07. 2017

 

Predstavte si, že kráčate v daždi do práce, do školy alebo domov s hlavou sklonenou a zrazu na chodníku pred sebou uvidíte umelecké dielo. Je to zvláštne, ešte ráno, keď svietilo slnko, tu predsa nebolo. Určite sa prekvapíte, usmejete alebo aj zamyslíte. A presne o to autorom projektu Usmej sa, prší! ide.

Na tento nápad prišla Holanďanka Nienke Voorintholt, ktorá strávila 11 mesiacov ako dobrovoľníčka v kultúrnom centre Stanica Žilina - Záriečie. Zdalo sa jej, že sa ľudia v Žiline na ulici často mračia. Keď na internete objavila špeciálny  vodeodolný biologicky rozložiteľný “sprej”, ktorý sa objaví len v mokrom prostredí, spôsob, ako Žilinčanom zlepšiť náladu, bol na svete.

Akademické či ľudové umenie? / Akademické i ľudové umenie

Aktivisti z Truc sphérique sa rozhodli do prípravy obrázkov zapojiť nielen profesionálnych umelcov, ale aj širokú verejnosť. Z celkového počtu 15 pouličných diel, ktoré budú v Žiline umiestnené na rôznych miestach, bude asi polovica vytvorená „hlasom ľudu“. „Prostredníctvom online formulára a plagátov zbierame nápady na miesta a motívy. Získavame tiež nápady od školákov počas tvorivých workshopov v spolupráci so žilinskými školami. Na podnety sme sa opýtali aj dôchodcov,“ vysvetľuje Dušan Dobiaš z OZ Truc sphérique/ zo Stanice Žilina – Záriečie.

 

Mokrá cesta po stopách umenia/ streetartu

Niekoľko z umeleckých obrázkov bude v centre Žiliny, ale ostatné nájdete na sídliskách či blízko škôl a jedno dielo by aktivisti chceli umiestniť v areáli žilinskej nemocnice tak, aby ho mohli vidieť z okna pacienti. Všetky diela by mali byť hotové na konci júla a môžu byť aj lákadlom pre turistov.

Truc sphérique totiž pripraví mapu všetkých diel, ktorú budú môcť obyvatelia a návštevníci Žiliny nájsť v pohľadnicovom formáte v turistickom informačnom centre, v Artfore, na Stanici i v Novej synagóge.  Okrem máp plánujú vytvoriť aj nepremokavé pončá, aby chodci počas alternatívnej daždivej prechádzky po meste nezmokli.

„Sme veľmi radi, že náš projekt podporili mesto Žilina i Nadácia VÚB. Takto nám pomohli všetkým zlepšiť náladu a vytvoriť z dažďa to pravé dobré počasie,“ dodáva Dušan Dobiaš.