Aj v roku 2017 sa Nadácia VÚB prostredníctvom programu Poklady môjho srdca (po novom Poklady Slovenska) zamerala na obnovu kultúrneho dedičstva Slovenska. Prostredníctvom neho každoročne pomáha obnovovať pamiatky, ktoré sú v narušenom alebo dezolátnom stave.
V roku 2017 sme si pripomenuli 500. výročie inštalácie oltára Majstra Pavla z Levoče. Preto sme sa rozhodli podporiť spomienku na tohto významného umelca a v programe Poklady môjho srdca dať šancu na zreštaurovanie jednému z jeho menej známych diel, ktoré sú uložené na rôznych miestach spišského regiónu.
O tom, ktorá z pamiatok Majstra Pavla z Levoče sa vďaka Nadácii VÚB zreštauruje, rozhodovala verejnosť v on-line hlasovaní. Do hlasovania vybrala odborná komisia 9 pamiatok, o osude ktorých svojimi hlasmi rozhodovali priamo obyvatelia obcí, kde sa daná pamiatka nachádzala, nadšenci či odborná verejnosť. V hlasovaní boli Súsošie sv. Anny Samotretej (Metercie), Socha Panny Márie a Kronika Konráda Sperfogla z Levoče, Súsošie Kalvárie z Spišskej Novej Vsi, Socha sv. Márie Magdalény zo Stratenej, Socha Ukrižovaného Krista z Lomničky, Socha Ukrižovaného Krista z Lipian, Socha sv. Michala Archanjela z Prešova a Maláj Kalvária v Bardejove.
Celkovo sa do hlasovania zapojilo vyše 34 tisíc ľudí. Do poslednej chvíle o prvenstvo bojovali diela zo Spišskej Novej Vsi a Lipian. Nakoniec sa vďaka 15 476 hlasom dočkalo obnovy za pomoci Nadácie VÚB Súsošie Kalvárie vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi.
Reštaurovanie prinieslo tejto významnej pamiatke nielen nový vzhľad, ale aj zaujímavý príbeh. Archívny výskum dostupných prameňov a najmä chemická analýza polychrómie nezvratne potvrdila dlhoročnú domnienku. Súčasné Súsošie Kalvárie nebolo kompletné. K postavám Ukrižovaného Krista, Panny Márie a sv. Jána patrí aj ďalšia socha – sv. Márie Magdalény zo Stratenej.
Pri príležitosti Roku Majstra Pavla pripravilo Slovenské národné múzeum zaujímavú výstavu v priestoroch SNM na Bratislavskom hrade s názvom Majster Pavol z Levoče – ruky a zlato v službe ducha. Vďaka výstave sa tak po 245 rokoch odlúčenia dočasne spojili všetky sochy Kalvárie, aby opäť vytvorili pôvodný kalvársky výjav tak, ako ho Majster Pavol z Levoče vytvoril. Viac o výnimočnosti tejto pamiatky a príbehu reštaurovania sa dočítate v magazíne Nadácie VÚB Srdcovky.